Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 94
  1. #1
    Εγγραφή
    21-06-2004
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Nova
    Και εγώ σαν ένας αγανακτισμένος καταναλωτής από υπηρεσίες ADSL από τη forthnet κατέφυγα στο forum του adslgr (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=29462 )και πιστεύω πως ήταν θετική αυτή η συμμετοχή στο να μπορώ σήμερα το πρωί να χαίρομαι για τις υψηλές ταχύτητες up και down όπως επίσης και τον χαμηλότερο χρόνο απόκρισης ping κάπου στα 22ms με τον προαναφερόμενο πάροχο.
    Με εξοργίζει όμως σε κάποιο βαθμό το γεγονός πως από τη μεριά της επίσημης φωνής του forum δια στόματος moderator αποσιωπείται το γεγονός της βελτίωσης των υπηρεσιών της forthnet με τη μεταφορά του thread με τίτλο “Συγχαρητήρια στη forthnet” στο γενικότερο thread «Πρόβλημα με FORTHNET Θεσσαλονίκη - B. Ελλάδα!». Όπως βέβαια γίνεται άμεσα αντιληπτό για να πληροφορηθεί ένας υποψήφιος πελάτης οποιουδήποτε παρόχου ADSL υπηρεσιών με μια πρώτη ματιά το τι «παίζει» στους ελληνικούς ISPs και μετά να προβεί σε αγορά θα πρέπει να διαβάσει πρώτα τις δέκα σελίδες με παράπονα και βρισιές εναντίον της forthnet και κάπου στο τέλος όταν θα του έχουν δημιουργηθεί χίλιες αρνητικές εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο provider να ακούσει και ένα θετικό σχόλιο το οποίο μάλιστα αποτελεί και γεγονός (ας το διαψεύσει κάποιος mod με μια δική του μέτρηση ).
    Αν ζούσαμε σε ένα «αγνό» χωρίς οικονομικά κίνητρα κόσμο θα μπορούσα να «συγχωρέσω» ως αφελή τον οποιοδήποτε mod για την ενέργειά του αυτή να αποσιωπήσει την «δραματική» αλλαγή στις ταχύτητες της forthnet αλλά ο ισχυρισμός του ότι «…..Όπως γίνονται συγχώνευση τα νήματα των παραπόνων έτσι θα γίνονται τα νήματα των αλλαγών που "φαίνεται" να έγιναν….». http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=27903&page=10
    …καταρρέει από το γεγονός ότι στο forum υπάρχουν τόσα διαφορετικά threads με κατηγόριες εναντίον της forthnet και βέβαια ένα διαφορετικό με θετικά σχόλια θα αποτελούσε «καινοτομία» θα μπορούσα να πω. Επίσης ο ισχυρισμός …. «Εφόσον υπάρξει απάντηση από την ίδια τη Forthnet, φυσικά και θα μπει σε ξεχωριστό νήμα (μη σου πω κατευθείαν στις ειδήσεις»….δεν νομίζεται ότι θέτει περιορισμούς στην ελεύθερη έκφραση στο forum του τύπου να μιλάμε μόνο όταν ο κάθε isp μας δίνει το «ελεύθερο» με επίσημη ανακοίνωση ? αν είναι δυνατόν …έλεος …
    Προκαλεί δε θαυμασμό η ανοχή από πλευράς του Mod των υβριστικών σχολίων για τις παρεχόμενες υπηρεσίες της forthnet με τρόπο που αντιβαίνει τους κανόνες λειτουργίας του forum … «Φροντίστε να μη δυσφημίζετε οποιοδήποτε αλλά να παραθέτετε επιχειρήματα σε χαμηλούς τόνους» …. «Οι συμμετέχοντες συμφωνούν να μην τοποθετούν δυσφημιστικό, προσβλητικό ή οποιοδήποτε άλλο υλικό που μπορεί να παραβιάζει τους νόμους του Ελληνικού κράτους»….ενώ ενοχλείται από τον απειροελάχιστο χώρο του forum που κατέλαβε ένα διαφορετικού χαρακτήρα thread …ο τίτλος το μαρτυρά …
    Μια ενδελεχή ματιά θα σας πείσει για του λόγου του αληθές στο περιεχόμενο οποιουδήποτε topic.
    Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα ούτε με τις βρισιές ούτε με τη forthnet ούτε με το adslgr αλλά ας μην υποτιμάτε την νοημοσύνη μας με τέτοιες ενέργειες που μαρτυρούν προάσπιση κάποιων διαφορετικών συμφερόντων (βλέπε και διαφήμιση από την αρχική τουλάχιστο σελίδα της HOL) … ο νοών νοείτω …από την άλλη αν λανθασμένα δημιουργήσατε τέτοιες εντυπώσεις στο χέρι σας είναι να το διορθώσετε.
    Όσο για την forthnet αν θα κρατήσει την «καλή» ταχύτητα ….μακάρι …. Αν πάλι δεν την κρατήσει και μας επιτρέψετε να την κατηγορήσουμε χωρίς ban ή διαγραφή του thread …(στην χώρα της Δημοκρατίας την Ελλαδάρα μας) εμείς οι κακές γλώσσες έτοιμες είμαστε να «θάψουμε» τον καθένα που θα κάνει το πρώτο ολίσθημα …( για του λόγου του αληθές όλα τα παραπάνω)

    Φιλικά Asfalis !
    !

  2. #2
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.455
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Προσωπικά δεν βλέπω γιατί να μη δωθούν συγχαρητήρια σε μία ετιαρεία και είμαι βέβαιος πως με τον ίδιο τρόπο σκέπτονται πάντα οι 'διοικούντες' το φόρουμ, γι'αυτό και asfalis θεωρώ πως είσαι πολύ υπερβολικός.

    Από την άλλη, φαντάζομαι πως διάβασες αρκετά καλά τα διάφορα θέματα εδώ με τις χάλια ταχύτητες στην Ελλάδα και αναρωτιέμαι μήπως βιάστικες λιγάκι να εκφράσεις την ικανοποίησή σου καθώς υπάρχουν πάμπολλες καταγεγραμμένες περιπτώσεις πρόσκαιρης βελτίωσης και κατόπιν... Ισορροπίας στο βυθό!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 16-01-06 στις 17:37.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  3. #3
    Το avatar του μέλους ReverseR
    ReverseR Guest
    αυτό το "νοών νοήτω" μερικοί το έχετε ξεφτυλίσει τώρα τελευταία, τι θέλατε δλδ διαφημίσεις με ζυμαρικά!

    Φαντάζομαι η κριτική είναι καλοδεχούμενη αλλά να έχει και κάποια βάση!

  4. #4
    Το avatar του μέλους EvilHawk
    EvilHawk Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asfalis
    αλλά ας μην υποτιμάτε την νοημοσύνη μας με τέτοιες ενέργειες που μαρτυρούν προάσπιση κάποιων διαφορετικών συμφερόντων (βλέπε και διαφήμιση από την αρχική τουλάχιστο σελίδα της HOL) … ο νοών νοείτω …από την άλλη αν λανθασμένα δημιουργήσατε τέτοιες εντυπώσεις στο χέρι σας είναι να το διορθώσετε.
    Πέρα απο την hol μέχρι και τον προηγούμενο μήνα έτρεχε διαφήμιση για το πακέτο του ΟΤΕ conn-x! Ε καί ?

    Επομένως άλλος δημιουργεί λανθασμένες εντυπώσεις και πρέπει να διορθώσει κάτι!

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.096
    Downloads
    93
    Uploads
    16
    ISP
    HOL
    Θεωρίες συνωμοσίας. Το χόμπι του νεοέλληνα

  6. #6
    Εγγραφή
    08-07-2003
    Μηνύματα
    3.272
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟTΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asfalis
    Και εγώ σαν ένας αγανακτισμένος καταναλωτής από υπηρεσίες ADSL από τη forthnet κατέφυγα στο forum του adslgr (http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=29462 )και πιστεύω πως ήταν θετική αυτή η συμμετοχή στο να μπορώ σήμερα το πρωί να χαίρομαι για τις υψηλές ταχύτητες up και down όπως επίσης και τον χαμηλότερο χρόνο απόκρισης ping κάπου στα 22ms με τον προαναφερόμενο πάροχο.
    Δηλαδή αν δεν γραφόντουσαν ότι γράφτηκαν εδώ στο forum δεν έχει σκοπό να διορφώσει την κατάσταση;
    Το forum/και το όποιο forum περίμενε για να αντιληφθεί τι γίνεται;

  7. #7
    Το avatar του μέλους herba71
    herba71 Guest
    Η ιστορία με τα προβλήματα των εταιριών παροχής internet εχει πολύ γέλιο.Δημιουργούν τα προβλήματα στους χρήστες που τις εμπιστευονται και τις πληρώνουν,και μετά αφου τα <<διορθώσουν>> ως οφείλουν απέναντι στους συνδρομητές τους ,πρέπει να τις πούμε και ευχαριστώ απο πάνω.Εγώ με Altec έχασα 1 μήνα απο τις <<υψηλές ταχύτητες>>που μου υποσχέθηκαν,αλλά κανένας απο την Altec δεν μου είπε αν η συνδρομή θα παραταθεί κατα 1 μήνα που ουσιαστικά δεν είχα ιντερνετ σαν αυτό που θα έπρεπε να εχω.Τα ίδια και με την Forthnet απο οτι βλέπω,αλλα σοβαρευτειτε ρε λίγο που θα πουμε και ευχαριστω για την πατάτα που μας ταισανε.ΕΛΕΟΣ................

    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΥΣΑΤΕ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΤΕ.ΝΑΣΤΕ ΚΑΛΑ...........................Μπρρρρρρρρρ.....

  8. #8
    Εγγραφή
    14-07-2003
    Περιοχή
    @ SNR Land
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    12.399
    Downloads
    19
    Uploads
    1
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Path Level
    Fastpath
    Μήπως να κάναμε ένα smile " πυροτέχνημα " ??
    Πιστεύω ότι θα χρησίμευε κάπου
    Socii stamus Cadimus dividui

  9. #9
    Εγγραφή
    19-04-2004
    Μηνύματα
    6.372
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Στην Ελλάδα ισχύει το μη χείρον βέλτιστον.
    Προσωπικά έχω Forthnet και μάλιστα δεν άλλαξα παροχέα από τότε που μπήκα.
    Πιστεύω στις μακροχρόνιες φιλίες και στις μακροχρόνιες (επαγγελματικές) σχέσεις.

    Στα θετικά του:
    - είναι spin-off Ελλήνων ακαδημαϊκών. Επιλέγω να τους δίνω τα λεφτά μου ΚΥΡΙΩΣ για αυτό το λόγο. Μακάρι να ήμουν πλούσιος, να τους έκανα και δωρεά.
    - έχει ευγενικό customer service. Δεν μου έχει τύχει να με εξοργίσουν. Αντιλαμβάνομαι κατά καιρούς ότι υπάρχει γραμμή: «ο ΟΤΕ φταίει για όλα», αλλά σε γενικές γραμμές είναι ευγενικοί (όχι δεδομένο στην Ελλάδα) και το κατά δύναμην εξυπηρετικοί.
    - έχει πακέτο προσφοράς για άτομα με ειδικές ανάγκες, και αυτό το θεωρώ ΤΙΜΗ τους που το κάνουν.

    Στα αρνητικά του:
    - είναι θύμα της φήμης του, πλάκωσαν πήγαν ΟΛΟΙ forthnet και μερικές φορές σπάει υπό το βάρος του φορτίου του.
    - δεν έχω 384, έχω 280-320
    - δεν είμαι εκστασιασμένος με τα pings
    - έχω πολλά zombies στο subnet μου -> συνέχεια μου κάνουν syn scans και μου τη σπάνε.

    Κατά τα άλλα, με εξαίρεση να με πάρουν τηλέφωνο και να μου βρίσουν τη μάνα, δε νομίζω ότι θα πάω κάπου αλλού αν δεν βγει κάποια εταιρειά με ΘΕΑΜΑΤΙΚΑ καλύτερες τιμές και υπηρεσίες.

    Το παν είναι να βάζουν αυτοί συνέχεια καινούργιο bandwidth και ΟΤΕ καινούργιες γραμμές και να φτιάχνει το ATM του. Όλα τα άλλα είναι συμπτωματικά.

    Α, και να ρίχνουν τις τιμές σταδιακά και σταθερά όσο πετυχαίνουν αγορά κλίμακας.

    Βλέπεις κάπου στα παραπάνω ΚΑΠΟΙΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑΣ;
    ... when you damp oscillations, you lose the high points as well as the low.
    改善 - kai zen - continuous change for the better - the Tao of Linux.
    Linux χωρίς εγκατάσταση, δωρεάν ΝΟΜΙΜΟ office, browser χωρίς ιούς ,
    δωρεάν εγκατάσταση Linux, δωρεάν raytracer, γιατί το δωρεάν είναι όλα τα λεφτά...
    ΟΔΗΓΙΕΣ εγκατάστασης Linux

  10. #10
    Εγγραφή
    20-01-2005
    Περιοχή
    Ελλας
    Μηνύματα
    373
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ForthNet
    DSLAM
    Forthnet - ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ
    Router
    D-link DSL 2640B
    SNR / Attn
    10,6(dB) / 25(dB)
    Η περίπτωσή σου είναι σταγόνα στον ωκεανό. Υπάρχουν πάρα πολλοί που σέρνονται οι ταχύτητές τους και έχουν υψηλά pings. Αυτοί δεν αδικούνται; Γιατί να μην το γνωστοποιήσουν και στους άλλους να γνωρίζουν τι συμβαίνει; Γιατί να πληρώνεις για κάτι που δεν πέρνεις; Και στην τελική ευθύνη τους είναι να σου φτιάξουν την γραμμή. Θέλουμε να έχουμε για αυτά που πληρώνουμε.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-06-2005
    Μηνύματα
    9.018
    Downloads
    65
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    N/A
    ISP
    N/A
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    και ποιο να πρωτοκατηγορήσουμε? ΟΤΕ η Forthnet? Πιστεύω και εγώ ότι η forthnet είναι μακράν ο καλύτερος ISP στην Ελλάδα. Οι άλλοι είναι χιλιόμετρα πίσω

  12. #12
    Εγγραφή
    02-06-2005
    Περιοχή
    Κυνοσάργους
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    755
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13454 Kbps / 960 Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    NetFaster IAD v2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 20.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang
    και ποιο να πρωτοκατηγορήσουμε? ΟΤΕ η Forthnet? Πιστεύω και εγώ ότι η forthnet είναι μακράν ο καλύτερος ISP στην Ελλάδα. Οι άλλοι είναι χιλιόμετρα πίσω
    Γιατί;

    Επειδή είναι χρόνια στο χώρο; και η HOL είναι

    Επειδή είπε όχι στο θείο;

    Ή τελικά μήπως επειδή έχει κτίσει ένα καλό όνομα και επαναπαύτηκε σ' αυτό και μια βδομάδα χρήστες από τη Β. Ελλάδα τραβάνε τις τρίχες της άνω και κάτω κεφαλής τους;

    Γιατί το συγκεκριμένο πρόβλημα είναι ΠΡΟΦΑΝΩΣ της Forthnet.

    Θα ήθελα να ακούσω γιατί η Forthnet είναι μίλια μπροστά από τους ανταγωνιστές της σε λιανικές υπηρεσίες γιατί πραγματικά δεν καταλαβαίνω

  13. #13
    Εγγραφή
    20-04-2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.805
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15500/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    Router
    DGN2000 / TL-WA801ND
    SNR / Attn
    9.0(dB) / 8.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hwoarang
    και ποιο να πρωτοκατηγορήσουμε? ΟΤΕ η Forthnet? Πιστεύω και εγώ ότι η forthnet είναι μακράν ο καλύτερος ISP στην Ελλάδα. Οι άλλοι είναι χιλιόμετρα πίσω
    Εγώ θα έλεγα οτί είσαι αρκετά υπερβολικός. Αναλογίσου 3 πράγματα:
    α) Οτί μάλλον εννούσες ένας από τους καλούς isp με την καλύτερη προσφορά. Αν θες ανάτρεξε στο παρελθόν (γύρω στον Σεπτέμβριο) οπού η Forthnet δεν είχε κάνει ακόμα σοβαρή μείωση και με την μια έγινε "χάλια" isp.
    β) Η HOL με το τσαμπέ του ram δεν είχε ούτε το 1/3 των παραπόνων.
    γ) Κάνε μια βόλτα από το foum της Otenet να δεις τα παιδιά των λουλουδιών...
    Enjoy the silence...

  14. #14
    Εγγραφή
    09-11-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    585
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    33 kbps
    ISP
    Vivodi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από asfalis
    Αν ζούσαμε σε ένα «αγνό» χωρίς οικονομικά κίνητρα κόσμο θα μπορούσα να «συγχωρέσω» ως αφελή τον οποιοδήποτε mod για την ενέργειά του αυτή να αποσιωπήσει την «δραματική» αλλαγή στις ταχύτητες της forthnet αλλά ο ισχυρισμός του ότι «…..Όπως γίνονται συγχώνευση τα νήματα των παραπόνων έτσι θα γίνονται τα νήματα των αλλαγών που "φαίνεται" να έγιναν….».
    ΕΛΕΟC ρε συ!
    Εγω δε πιστεύω οτι υπάρχει τίποτα απο ολα αυτά που φαντάζεσαι, στην Ελλάδα είμαστε, όποιος εξυπηρετεί οτιδήποτε βρωμάει απο μίλια μακριά κάνει απλά και συνηθισμένα πράγματα εφόσων και η αδιαφορία αυτής της κοινωνίας είναι τεράστια.. Απλά κάνει οτι κάνει μπροστά στα μάτια του κόσμου κι ο κόσμος σημασία δεν δίνει δεν συντρέχει καν λόγος πλέον κάποιος να καλύπτει τα νώτα του μέσο κάποιας βιτρίνας/φόρουμ/κοινότητας εφόσων οι "απο πάνω" μας θεωρούν πλέον τόσο βλάκες, εκτός κι αν όντως είμαστε αφού τους ανεχώμαστε. Μήπως ανήκεις στους "απο πάνω" και δε σου αρέσει η ελευθερία των απόψεων που διαβάζεις εδω?

  15. #15
    Εγγραφή
    12-09-2005
    Μηνύματα
    78
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Cyta Hellas
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    Router
    Pirelli
    SNR / Attn
    6.0(dB) / 16.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    και γω βλεπω οτι συνδεθηκα σημερα σε διαφορετικο bbras και παει φετες...αλλα και πριν πηγαινε αρκετα καλα δεν ειχα παραπονο....για να μη κραζουμε μόνο

Σελ. 1 από 7 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΤΗ HOL
    Από JohnDro στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-08, 16:15
  2. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-05, 01:58
  3. Τι αλλάζει στο γρήγορο Internet στη χώρα μας...
    Από ermis333 στο φόρουμ Γεγονότα και Απόψεις
    Μηνύματα: 68
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-05, 11:47
  4. Comics, στο χαρτί, στην οθόνη στη ζωή μας.
    Από beginer_25 στο φόρουμ Πολιτιστικό στέκι
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-05, 20:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας